Град Трявна, намиращ се в Централна България, е малък град с общо около 8000 човека. Там бихте могли да видите добре запазена възрожденска архитектура и културно наследство, които правят града отлично място за туризъм.
В западните части на Трявна можете да видите една изключително красива постройка – Часовниковата кула. Построена е през 1814 година. Камбаната е красиво изписана от габровски майстори, а през 1971 към механизма на кулата е прикачен и магнетофон, който в 22 часа се включва и от кулата се чува мелодията на песента „Неразделни“ от Пенчо Славейков.
В днешни дни можете да я разгледате, като най-красиво е през топлите сезони, когато всичко в града е цветно и живописно. До нея се стига лесно, като наблизо има и удобни места, където да оставите автомобила ви. Мятото е изключително приятно за разходка с цялото семейство.
Местоположение и Маршрут
Часовниковата кула се намира в западните части на град Трявна, близо до Тревенска река. Според това откъде влизате в града, имате два основни варианта да стигнете до кулата – ако влизате от запад, още на един от първите завои вдясно, тръгнете по улица „Осми Март“, а след това по улица „Белчо Белчев“. Малко след това се прави ляв завой по улица „Чучура“ и ще видите паметника пред вас. Ако идвате от север, то трябва да подминете центъра. По главния път ще стигнете до кръгово кръстовище, като трябва да продължите по улица „Ангел Кънчев“ в посока запад. В края на улицата направете десен завой по улица „Професор Пенчо Райков“, която ще ви отведе точно на площада до кулата.
Още за часовниковата кула
Кулата е построена през далечната 1814 година и бързо се превръща в един от най-забележителните архитектурни символи на своя регион. Още през 1815 година към нея е добавен часовников механизъм, който увеличава нейната функционалност и културна значимост. Със своите 21 метра височина, кулата впечатлява със стройната си структура, състояща се от три основни части. Първата е стабилната паралелепипедна основа, която осигурява стабилност и устойчивост на сградата. Средната част, изградена в осмостенна форма, е била подложена на няколко архитектурни промени през годините, което допълнително е обогатило нейния облик. Именно в тази част се намира и часовниковият механизъм на кулата.
Първоначално механизмът е бил доста опростен, като се е състоял само от камбана, която отбелязвала времето със своите удари. Впоследствие, с развитието на технологията и необходимостта от по-прецизно показване на времето, към кулата са добавени циферблат и стрелки, които позволяват по-точно отчитане на часа. Това е значимо подобрение, което е направило кулата още по-ценна за местното население, като тя се е превърнала в своеобразен център за ориентиране и общуване.
В най-горната част на кулата се намира камбаната, която продължава да отбелязва времето и до днес. Нейният звук се разнася над града и околността, създавайки усещане за връзка с историята и традициите на мястото. Тази кула не само представлява значим архитектурен и исторически паметник, но и символизира устойчивостта и непреходността на времето.
Други забележителности близо до часовниковата кула
Музей за резбарство и зографско изкуство – музеят е изключително интересен и се намира само на 250-300 метра югозападно от кулата. За да стигнете до него, трябва да продължите в посока северозапад по улица „Цар Калоян“, след това трябва да направите ляв завой по улица „Петко Р. Славейков“. Движете се само по тази улица и след няколко минути вляво ще видите музея.
Музей Славейковата къща – на около 300 метра западно от кулата можете да посетите и Славейковата къща. За да стигнете до нея, трябва да продължите от кулата в посока северозапад по улица „Цар Калоян“, след това по улица „Петко Р. Славейков“ и оттам само направо, като след няколко минути вдясно ще видите музея.
Мост Кивгиреният – мостът е изключително красив. Намира се точно след часовниковата кула в посока северозапад.