Тук ще разясним, някои от доста често срещаните думи и фрази, свързани с туризъм, планини и природа като цяло.
- Било – билото е част от планинските части. То е най-високата част на издължена планина или планинска верига. Представлява мислена линия, която свързва най-високите точки на напречните сечения на планината.
- Географски координати – това са цифри, които са съставени от географска ширина и географска дължина. Географската ширина е ъгъл между отвесна линия в дадената точка и плоскостта на екватора (мислената окръжност около планетата на равно разстояние от двата полюса). Географската дължина е ъгълът между плоскостта на меридиана (мислената линия разположена върху земната повърхност от северния до южния полюс) прекаран през дадена точка и плоскостта на нулевия меридиан (меридиана преминаваш през Гринуич), от които се мери дължината. С образуваните цифри можем да получим точно местоположение на всяка точка на земята.
- Денивелация – това е дума, която може да срещнете доста често, особено когато говорим за планини. Тя представлява разлика между най-високата и най-ниската точка на даден обект. Ако например имаме 100 метра положителна денивелация, това означава че за даденото разстояние от нас до точката, ще трябва да изкачим 100 метра височина.
- Долина – това е вид вдлъбната релефна форма и общ наклон от по-високото начало към по-ниския край.
- Ендемити – това са биологични видове, които се срещат само в определен район.
- Заслон – това е тип постройка, която осигурява временно прикритие. Може да видите доста заслони по планините, тяхната идея е да се използват ако не успеете да слезете от планината на време вечер или ако имате нужда от почивка. Обикновено са малки постройки и не побират много хора.
- Квадратен километър – това е мерна единица за площ. 1 квадратен километър представлява квадрат със страни от 1 километър.
- Километър – това е мерна единица за дължина, която е равна на 1000 метра (1 метър е равен на 100 сантиметра).
- Котки – това са метални съоръжения, които се поставят на подметките на планинарски обувки. Тяхната цел е да предпазят хлъзгането, когато се катери в снежни условия. Котките са метални и издаден навън, като целта им е да се забият в снега или леда за да има по-добро сцепление на обувките.
- Котловина – това представлява вдлъбната форма на релефа, понижение на земната повърхност обградено от всички страни от склонове на планини и възвишения, затворено или открито в една или в две противоположни посоки от река, протичаща през него.
- Маркировка – маркировката е отличително поставена на определени места, с идеята да насочи по даден маршрут, тя се среща много често на екопътеки и в планините. Най-често се среща лентовата маркировка- която представлява три линии, които са направени от боя, като в средата е цвета, на маркировката а до нея има две линии от всяка страна с бял цвят. Стълбовата маркировка, също се среща често, тя представлява метални колове забити в земята или в дадена основа. Боядисани са с черно-жълти ивици. Обикновено се използва за маркиране на зимната маркировка в планината. Друг вид маркировка е с указателни табели, тя обикновено е обозначена със стрелки на дадени разклонения на маршрута, също така може да има и табели които показват схема на маршрута и друга информация.
- Надморска височина – това е вертикалното разстояние между дадена точка на земната повърхност и нивото на моретата и океаните, като се измерва в метри.
- Падина – това е ниско разположена област в релефа.
- Панорамни площадки – панорамните площадки са обособени места в планината или на други места, от които се откриват чудесни гледки.
- Подножие – това е място разположено под възвишение.
- Резерват – защитена територия, където се срещат различни видове растения и животни, основната идея е да бъдат предпазени от бракониери.
- Релеф – това е съвкупност от всички неравности по земната кора.
- Седловина – това е късо понижение на планинско било, намиращо се между два съседни върха.
- Снегоходки – това е тип приспособление, което помага на планинарите да ходят в снежни условия. Тяхната форма е такава че разпределя тежестта на по-голямо разстояние и не позволява обувките да потъват в снега.
- Фауна – това са всички животни обитаваща дадена територия.
- Флора – това са всички растителни видове, които се срещат в даден район в определен период от време.
- Хижа – планинските хижи са сгради, които са подходящи за настаняване на туристи, като те се намират далеч от населени места, най-често в планини. Тяхното предназначение е да осигурят подслон, както понякога храна и вода на туристи.
- Хвойна – това е род иглолистни дървета и храсти, които се срещат в горите и по планините.
- Циркус – това е глациална форма на релефа, която е характерна за високите части на някои планини.
- Щеки – това са приспособления, които са удобни за катерене и слизане на места като хълмове и планини. Те се използват от туристите и планинарите, тъй като са удобни и намалят напрежението в ставите, като също така са направени от леки материали и структура, която им позволява да се свиват и не заемат място, когато не се използват.
- 100-те национални туристически обекта – целта на 100-те национални туристически обекта е да насърчи туристите да се запознаят с туристически обекти в България. Списъка е голям, като включва много различни видове обекти като: музей, църкви, върхове, манастири, езера, крепости и много други. Това е списък с едни от най-значимите туристически обекти в България. На всеки обект има печат, както и можете да получите книжка, в която да събирате печатите на местата, които сте посетили.