Меню

Затвори
menu

Лакатнишки скали

Затвори
Монумент Септемврийци на Лакатнишките скали
Монумент Септемврийци на Лакатнишките скали
Гледки по екопътеката към Лакатнишките скали
Гледки от Лакатнишки скали
Време 1:00 часа
Трудност Ниска трудност
Близо до До Своге
Координати Координати:43.09083640497482, 23.385132841746643

Лакатнишките скали, разположени в Искърското дефиле на около 60 километра северно от София, са едно от най-забележителните природни чудеса в България. Те се извисяват драматично над река Искър и привличат туристи и алпинисти със своите стръмни, назъбени склонове и впечатляващи гледки. Скритите пещери и многобройните маршрути правят Лакатнишките скали популярна дестинация за приключенци и любители на екстремните спортове. Мястото е известно и с множеството си живописни пътеки, които предлагат прекрасни възможности за пешеходен туризъм. Сред най-посещаваните забележителности е паметникът на скалата, посветен на героите от антифашистката борба. Лакатнишките скали предлагат уникална комбинация от природна красота, историческо наследство и приключенски дух, което ги прави задължителна спирка за всеки, който желае да изследва величествените пейзажи на Стара планина.

Местоположение и Маршрут

Покажи маршрута Маршрутът за Лакатнишките скали започва близо до Гара Лакатник, което се намира на 17 километра северно от град Своге, Лакатник е на около 60 километра северно от столицата. Началото на маршрута е малко преди ресторант Пещерата, като преди него вляво и вдясно имате паркинг за няколко автомобила. Оставяте колата си пресичате от лявата страна (не откъм реката) и продължавате, след 20-30 метра вляво на вас ще видите табелка и пътека която тръгва на север, северозапад. Движете се по нея, като в началото тя е тясна и стръмна. От време на време има червена маркировка. Пътеката се движи на запад постепенно на югозапад, а след 700 метра трябва да направите десен завой в посока североизток. От там се движите само по пътеката като има няколко криволичещи завоя и ще се появите на паметника. Разстоянието от началото до горната точка е около 1.8 километра, като има над 80 метра денивелация. Изминава се за около 1 час.

Още за Лакатнишките скали

Лакатнишките скали са защитена местност с национално значение и са част от Природен парк „Врачански Балкан“. Височината на скалите достига над 250 метра. Те са разположени в Искърското дефиле, и са мястото, където през 1925 г. е поставено началото на българския алпинизъм с първото използване на алпийско въже. Днес там са обособени около 20 алпийски маршрута с различно ниво на трудност, привличайки катерачи от цялата страна.

Ако сте пътували с влак из Искърското дефиле, със сигурност сте забелязали малката алпийска къщичка, кацнала на ръба на скалите. Това е заслонът „Орлово гнездо“, построен през 1938 г. от алпинисти от секция „Орлово гнездо“ към тогавашния Български алпийски клуб. Този клуб е предшественик на днешната Българска федерация по катерене и алпинизъм (БФКА).

Карстовият извор Житолюб, един от най-големите в България, се формира от реките Петренска и Пробойница, които прокопават пещерата Темната дупка, разположена малко над извора. Част от водите на реките пропадат в губилища, природни шахти, които поглъщат водите. Останалата част от водите на реките се изливат през тесен сифон в подножието на Лакатнишките скали и образуват извора Житолюб, създаващ красив и надиплен водопад на около 8 метра над нивото на река Искър.

Пещерата Темната дупка е една от забележителностите в района на Лакатнишките скали. Въпреки че не е облагородена и само малка част от нея е достъпна за любители, пещерата е добре проучена от специалисти. Входът ѝ се намира на 27 метра над нивото на Искър и има 4 етажа с галерии, сифони, подземни реки, водопади и езера. С дължина на галериите над 7 километра и над 60 вида пещерни организми, Темната дупка държи първо място в България по богатство на пещерни форми на живот.

Забележителности наблизо

Панорамна площадка Гара Бов – на около 8 километра южно се намира селцето Гара Бов, където се намира и уникалната панорамна площадка с уникални гледки. За да стигнете до нея трябва да направите ляв завой и да влезнете в селцето, от там пътят продължава вдясно, след което пак вдясно, след ляв завои и веднага след това десен. Улицата се движи на изток като има обратен завой и малко след това вляво на вас ще видите уникалната панорамна площадка. Можете да я напишете и в Гугъл карти.

Рейтинг: 0

Все още не е гласувано

Забележителности до Своге

Къща музей Баба Илийца
Къща музей Баба Илийца
Близо до:Мездра


Черепишки манастир
Черепишки Манастир
Близо до:Мездра



Драгоманско блато
Драгоманско блато
Близо до:Драгоман


Вазовата Екопътека
Вазовата екопътека
Близо до:Своге


Орлов мост
Орлов мост
Близо до:София



Боянски водопад
Боянски водопад
Близо до:София


Боянска църква
Боянска църква
Близо до:София


Драгалевски манастир
Драгалевски манастир
Близо до:София